مدیریت بودجه در بازی پوکر

مدیریت بودجه (Bankroll management)  یکی از مهمترین اصول بازی است که معمولا بازیکنان از آن چشم پوشی و غفلت میکنند. بدلیل اکشن زیاد و سرعت جا به جایی پول در بازی “PLO” ، تعداد زیادی از قمار بازان و افرادی به دنبال هیجان و آدرنالین زیاد هستند، به این بازی جذب می شوند. این دسته بازیکنان که کم هم نیستند به فکر خوش شانس شدن و پول درآوردن سریع هستند و توجه و نگاهی کلی به قضیه احتمال و برد بلند مدت ندارند و تنها همین لحظه را می بینند. 

از آنجا که شما این وب سایت را جستجو کرده اید ،و مشغول خواندن این مطلب هستید ، می توان نتیجه گرفت که شما جز این افراد نیستید. شما نمی خواهید برای بردن به شانس تکیه کنید ، می خواهید به مهارت تکیه کنید 

 اگر شما بازیکنی برنده هستید می توانید درآمد نامحدود از این راه بدست آورید. می توانید پوکر را به  یک حرفه تمام مدت تبدیل کنید ، اما اگر برد شما به دلیل شانس شما باشد. یک برد کوتاه مدت است و تنها بستگی به زمان دارد تا همه چیز از بین برود.

 

چگونه بودجه بازی را مدیریت کنم؟

از آنجا که “PLO” یک بازی “واریانس بسیار بالا” است ، ما توصیه می کنیم برای هر بازی که می خواهید بازی کنید حداقل 40 قسمت (buy-in)  را پیش خود نگه دارید.  این بدان معناست که کل بودجه شما در ریسکی ترین حالت باید تقسیم به 40 شود و شما در هر میز روی 1 قسمت آن ریسک کنید، زمانی شما می توانید به بازی های بزرگتر بروید که 80 قسمت از سطح قبلی جمع آوری کره اید و حالا می توانید به میز های سنگین تر بروید. با رعایت این دستورالعمل ها احتمال شکستن مهارت از بین می رود و مهارت شما در درازمدت می درخشد. البته به یاد داشته باشید ، اگر می خواهید یک دوره بدشانسی “downswing”  ناخوشایند را پشت سر بگذارید، باید به میز های سبک تر بروید. همیشه با پایین آمدن به عنوان کوچک شدن قسمت ها ، شکستن کل بودجه  تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

برای مثال ما می خواهیم شروع به بازی کنیم و کل بودجه ما 20 میلیون تومان است. در این لحظه بازی در میز های 1000/2000 و 2000/4000 با خرید 400000 الی 500000 در هر میز توصیه می شود. زمانی که بودجه ما به 40 میلیون تومان رسید میتوانیم به بازی های بزرگتر با خرید 1 میلیون تومان برویم. بازی هایی مثل 5000/5000 کاملا برای این سطح مناسب هستند.حال اگر به یک موج بد برخورد کردیم و بودجه ما به 10 میلیون رسید باید به سطح پایین تر برویم تا 40 قسمت از کل بودجه همواره حفظ شود. در این سناریو ما باید نهایتا روی 200000 تومان ریسک کنیم.

از طرف دیگر ، بدترین کاری که می توانید انجام دهید ، که نشانه یک قمارباز و نه بازیکن پوکر، این است که وقتی شروع به باخت می کنید به جای سبک تر کردن میز ها ، به بازی های سنگین تر بروید. این یک واکنش معمولی انسانی است ، همه وقتی می بازند دوست دارند هرچه سریعتر پول خود را برگردانند. اما اشکال این استراتژی این است که معمولا برعکس آن رخ می دهد و کل بودجه که بعضا ماه ها برای آن تلاش کردید.  در چند ساعت به راحتی از دست می رود. 

نتیجه: اگر می خواهید با اطمینان آینده ای در پوکر برای خود بسازید و درآمد دائم و با ثبات داشته باشید  ، باید مدیریت بودجه را جدی بگیرید.

واریانس چیست؟

واریانس در پوکر به معنای هر نتیجه ای که با انتظار شما متفاوت است. در پوکر معمولاً پول، در درجات مختلفی از احتمال سرمایه گذاری یا ریسک میکنیم اما به طور کلی در انتهای دست ، نتیجه یا برد است یا باخت.برای مثال تصور کنید که شما روی flop ، بالاترین “set” را دارید و حریف شما “open-ended straight draw” دارد . در اینجا شما حدودا 80٪ احتمال برد دارید و 100 تومان کل پول وسط “pot” است . “انتظار” شما در دراز مدت 80 تومان است ، اما در این دست خاص همیشه 100 تومان برنده خواهید شد یا 0. 

به صورت کلی ریسک، در این حالت به صورت مداوم باعث میشود با گذشت زمان پول زیادی به دست آورید ، اما اگر بدشانس باشید حتی می توانید 3 بار پشت سر هم ببازید. این همان چیزی است که ما آن را واریانس می نامیم و معمولا بیشتر تصور اغلب بازیکنان اتفاق می افتد.

در “PLO”  شما می توانید بهترین بازیکن میز باشید و به دلیل واریانس بد، 5 ، 10 یا حتی 15 قسمت (“buy-in” )  را ببازید. هر چه در موقعیت نزدیک تر به 50/50 ریسک کنید ، واریانس بالاتر خواهد بود. در “PLO”  موقعیت هایی  که اصطلاحا “coin flip” نام دارند  – خیلی بیشتر از” Holdm “است  و به همین دلیل شما می خواهید یک بودجه  بزرگتر برای مقابله با نوسانات ناگزیر بازی داشته باشید.

ابزار Bankroll management poker

اپلیکیشن Poker Bank Roll Tracker یکی از اپلیکیشن های قدرتمند و مفید برای مدیریت بودجه پوکر شماست که می‌تونید با نصبش روی دیوایس های اندرویدی و iOS خودتون ازش استفاده کنید.

همچنین در تصویر بالا نمونه ای از دیگر اپلیکیشن های موجود مدیریت بودجه پوکر را مشاهده می‌کنید.